‘Anayasa konusu bilek güreşine çevrilmemeli’

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’daki 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar özetle şöyle: 

NETANYAHU DENEN BARBAR: Filistin halkı tam 76 yıldır zulme maruz kalıyor. Filistin’in toprakları 76 yıldır aşama aşama gasp ediliyor. Hamas ve Filistin halkı sadece kendi topraklarını savunmuyor, aynı zamanda arz-ı mevud (vaat edilmiş topraklar) hezeyanına karşı Anadolu’yu savunuyor. Hamas daha önceki ateşkes önerisi gibi Amerikan Başkanı Biden’ın son teklifine de müspet yaklaştığını açıkladı. Netanyahu’nun cevabı ise yine kan dökmek, katliam yapmak, işgal ve soykırım politikasının şiddetini artırmak oldu. Kendi ülkesiyle birlikte bölgemizi ve tüm dünyayı büyük felâkete sürükleyen Netanyahu denen bu barbara, bu hayduda, gözünü kan bürümüş bu muhterise artık dur denilmelidir.

YENİ ANAYASADA SAMİMİYİZ: Yönümüz de yüzümüz de aydınlığa, özgürlüğe ve demokrasiye dönüktür. Türkiye’nin geleceği de, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlüktedir. Yeni ve sivil anayasanın inşallah bunun lokomotifi olacağına inanıyoruz. Tekrar söylüyorum; biz yeni anayasa konusunda samimiyiz, uzlaşıya açığız, bu meselenin bir siyasi bilek güreşine çevrilmesini de doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki, oturalım konuşalım, el ele verelim en geniş mutabakatla Türkiye’yi darbe anayasası ayıbından hep beraber kurtaralım. Muhalefetten de beklentimiz darbe anayasasının güzelliklerini anlatmak yerine, görüşlerini önerilerini açıkça ortaya koymalarıdır.

YENİ ŞEYLER SÖYLEMELİYİZ: Şimdi hep beraber yeni şeyler söylememiz, milletimize umut aşılamamız gerekiyor. Cumhuriyetimizin ikinci asrında daha müreffeh, daha güçlü, her alanda iddia ve itibar sahibi bir Türkiye’yi hayal ediyoruz. Yol ve yöntemlerimiz farklılık arz etse de muhalefetin de aynı hedeflere sahip olduğuna yürekten inanıyorum. Bunun için yumuşama ile birlikte siyasi partiler arasındaki kesişim alanının büyümesini son derece kıymetli buluyorum.

HATAYI TELAFİ EDECEĞİZ: Tüm teşkilât olarak yaz mevsimini milletimiz ile kucaklaşarak, hasbihal ederek, dertlerini ve bizden taleplerini dinleyerek değerlendireceğiz. Eksiklerimizi tamamlayacağız, sorunlarımızın üzerine kararlılıkla gideceğiz, hatalarımızı telafi edeceğiz. Milletimizin dertlerinin, sıkıntılarının çözüm adresi olacağız. Rabbim yolumuzu, açık etsin.

Kadın vekillerle buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, AK Parti’nin 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Erdoğan paylaşımında şunları kaydetti: “AK Parti’nin temelinde kadınların gücüne olan inanç vardır. 31’inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

kapsamında AK Parti üç kademe kadın MYK, MKYK üyeleri ve kadın milletvekillerimizle bir araya geldik. Toplumumuzun yapı taşı aileyi güçlendirmeye yönelik konular hakkında fikir ve öneri alışverişinde bulunduk. Güçlü aile, güçlü toplum şiarıyla daha güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğimize inancım tam.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir